۱۳۹۱ شهریور ۱۷, جمعه

تاج محل یکی از عجایب هفتگانه دنیا چگونه اعمار شد؟


تلخیص و نگارش: کاووس سیاووش-

تاج محل از پر آوازه ترین بناها و آرامگاهای با شکوه جهان است که سه قرن و نیم از ساخت آن گذشته است. این بنا به دستور شاه جهان پنجمین پادشاه سلسله گورگانی هند ساخته شد که او آنرا بنابر وصیت خانمش ممتاز محل بنا کرد.

زمانیکه ممتاز محل در ماههای اخیر حمل چهاردهمین و یا آخرین فرزند خود بود درگذشت، او قبل از درگذشتش به شاه جهان وصیت کرده بود که بعد از او دیگر ازدواج نکند و برایش بنایی بسازد. شاه جهان هم از علاقه وافری که به خانمش داشت پس از وفات او تاج محل را توسط بیست هزار کارگر، استاد کار، سنگتراش، فلزکار و جواهر تراش به مدت بیست و دو سال بنا کرد و گقته میشود که معمار آن استاد احمد لاهوری و خوشنویس های آن عیسی خان شیرازی و امانت خان طغرانویس بوده است.

گفتنیست زمانیکه اورنگ زیب پسر شاه جهان تخت را از پدرش ستاند و خود به مقام سلطنت نایل شد پدرش را مدت ده سال بندی کرد و در همین مدت ده سال شاه جهان مدام به تاج محل نگاه میکرد و زمانیکه او وفات کرد خودش را نیز در همین مکان دفن کردند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

ناهید سیاووش متعلم صنف ششم ، با اخذ نمرات اعلی و درجه اول ، امتحانات سالانه 1396 را به پایان رسانید

ناهید سیاووش متعلم صنف ششم ، با اخذ نمرات اعلی و درجه اول ، امتحانات سالانه 1396 را به پایان رسانید که این موفقیت شان را تبریک میگوییم . ب...