۱۳۸۹ دی ۱۱, شنبه

چهره‌های فوتبالی سال ۲۰۱۰

سال ۲۰۱۰ هم گذشت، سالی که اتفاقات مهم فوتبالی کم نداشت. به همین دلیل تصمیم گرفتم چهره‌های تاثیر‌گذار این سال را مرور کنم:
۱-‌ ژوزه مورینیو
آقای خاص در این سال با اینتر تمام جام های ممکن را گرفت و رکود بی شکستی در بازی‌های خانگی را هم تا پایان حفظ کرد. این پرتغالی در پایان این فصل با شکوه با قرارداد جدیدی هدایت رئال مادرید را به عهده گرفت و در حال حاضر به رقابت دو جانبه‌اش با بارسلونا ادامه می‌دهد اما بدون شک بدترین شب مربیگری اش را هم در این سال و مقابل بارسلونا تجربه کرد، ‌شبی که با ۵ گل تحقیر شد.
۲-‌‌‌ وسلی اسنایدر
این هافبک هلندی بعد از جدایی‌اش از رئال منتظر فرصتی بود تا ارزش‌هایش را اثبات کند و در سال ۲۰۱۰ این فرصت را به دست آورد. اسنایدر از ارکان قهرمانی‌های اینتر و نایب قهرمانی هلند در جام جهانی بود.
۳-‌ پپ گواردیولا
گرچه مثل سال ۲۰۰۹ همه‌ی جام‌ها را درو نکرد اما فوتبال زیبای بارسلونا همچنان فوتبالدوستان را به وجد می‌آورد، تیم گواردیولا توقف‌ناپذیر به نظر می‌رسد و اوج کار او هم ال کلاسیکویی بود که تا سال‌ها در خاطرات خواهد ماند.
۴-‌ ویسنته دل بوسکه
مگر می‌شود مربی تیم قهرمان جام جهانی را در میان چهره‌های سال قرار نداد؟
۵-‌ آندرس اینیستا
از عوامل مهم قهرمانی و بازیهای زیبای بارسلونا و تیم ملی اسپانیا. تکنیک و دید فوق‌العاده‌ی اینیستا و هماهنگی عالی او با ژاوی بازی‌های این دو تیم را چشم نواز می کند. فراموش نکنید که این بازیکن زننده‌ی گل قهرمانی اسپانیا در جام جهانی هم بود.
۶-‌ ژاوی هرناندز
گرچه بیشتر صحبت از انتخاب اینیستا برای دریافت توپ طلاست اما من ژاوی را بهترین بازیکن سال ۲۰۱۰ می‌دانم. لقب مهندس فوتبال واقعاً برازنده‌ی اوست چون دقت و ظرافت بازی او نظیر ندارد و انگار برای دقت پاس‌هایش از خط‌ کش استفاده می‌کند، اگر باور ندارید از مسی، ویا و تورس بپرسید.
۷-‌ دیگو فورلان
به شکل غیرمنتظره‌ای با تیم متوسط اوروگوئه در جام جهانی عالی ظاهر شد و در پایان به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی انتخاب شد.
۸-‌ یواخیم لو
با اینکه آلمان را قهرمان جام جهانی نکرد اما نسل جدیدی از بازیکنان جوان و خلاق را به جهان معرفی کرد. بازیکنانی چون: توماس مولر، مسوت اوزیل، سامی خدیرا، نویر و… که در آینده بیشتر خواهند درخشید.
۹-‌ ایکر کاسیاس
کاپیتان قهرمان جام جهانی و برنده‌ی جایزه‌ی دستکش طلایی هم تاثیر زیادی در قهرمانی اسپانیا داشت. او علاوه بر مهار ضربات حریف و حتی یک پنالتی در مقابل پاراگوئه، در حفظ روحیه‌ی بازیکنان هم موثر بود.
۱۰-‌ لیونل مسی
با اینکه در جام جهانی انتظارات را بر آورده نکرد اما در هر صورت جادوی گل زنی مسی همچنان ادامه دارد.
۱۱-‌ روشن ایرماتوف
شاید برایتان عجیب باشد اما ایرماتوف ازبکستانی پدیده‌ی داوری دنیا در سال ۲۰۱۰ بود که در جام جهانی به خوبی از پس قضاوت مسابقات بر‌آمد.
-‌ ناکامان سال ۲۰۱۰
‌ریمون دومنک، مارچلو لیپی، فابیو کاپلو، رافا بنیتس، دیگو مارادونا، دونگا، وین رونی، کاکا، نیکلاس آنلکا، فابیو کاناوارو، جان تری، فرناندو تورس، فلیپه ملو، رابرت گرین و رونالدینیو.

نوت: مسی در این فصل نیز با بارسلونا تا اینجای کار لقب بهترین گل زن قاره سبز را به خود اختصاص داده، قابل یاد آوریست که پس از انتقادات زیاد بالای این بازیکن بالاخره در بازی آرژانتین مقابل برزیل توانست که تک گل بازی را در آخرین دقیقه به نام خود ثبت کند و بار انتقادات را از شانه خود خالی نماید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

رابطه و حالات روحی پدر با فرزند

پدر ! 1. وقتی پدرت ترا سرزنش می کند، ترا دوست دارد . 2. وقتی بالای تو فشار می آورد، خیر ترا مى خواهد . 3. وقتى تو وی را خام...